Hosszú az út! Válóperek jelzáloghitellel, vagyonmegosztások adósság elszámolással

2014 június 18. | Szerző: |

Őszintén örömmel fogadtam a Kúria nyilvánosságra került állásfoglalását.

 

Egy út feléhez érkezett a jogkeresők tábora, de ez messze nem jelenti a fellélegzés idejét a nyáron. A kár gyorsan beállt, megoldása fél évtizedet késett, késik a mai napig.

 

Válóper, válás menete a sikeres válási mediáció esetében zökkenőmentes!

Válóper, válás menete a sikeres válási mediáció esetében zökkenőmentes!

 

Bár az álláspont adott a végrehajtások felgyorsítva zajlanak, míg a bíróságok lassan veszik fel a peres ügy fonalát.

 

Legfontosabb tanács, hogy ha bármilyen felszólító levél érkezik, haladéktalanul keressenek szakértőket, szakembereket a hivatalos egyezség előkészítése érdekében. Sajnos, a bírósági per ma  nehezen elkerülhető.

 

Íme a Kúria kiadott anyaga:

Devizahitelesek – A 2/2014. Polgári jogegységi határozat rendelkezõ része

 

1. A deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződés azon rendelkezése, amely szerint az árfolyamkockázatot – a kedvezőbb kamatmérték ellenében – korlátozás nélkül a fogyasztó viseli, a főszolgáltatás körébe tartozó szerződéses rendelkezés, amelynek a tisztességtelensége főszabályként nem vizsgálható.
E rendelkezés tisztességtelensége csak akkor vizsgálható és állapítható meg, ha az általánosan tájékozott, ésszerűen figyelmes és körültekintő átlagos fogyasztó (a továbbiakban: fogyasztó) számára annak tartalma a szerződéskötéskor – figyelemmel a szerződés szövegére, valamint a pénzügyi intézménytől kapott tájékoztatásra is – nem volt világos, nem volt érthető.
Ha a pénzügyi intézménytől kapott nem megfelelő tájékoztatás vagy a tájékoztatás elmaradása folytán a fogyasztó alappal gondolhatta úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós, vagy az őt csak korlátozott mértékben terheli, a szerződésnek az árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezése tisztességtelen, aminek következtében a szerződés részlegesen, vagy teljesen érvénytelen.

2. Az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő szerződéses rendelkezés akkor tisztességtelen, ha az nem felel meg a fogyasztói kölcsönszerződésben pénzügyi intézmény által alkalmazott általános szerződési feltételekben szereplő egyoldalú szerződésmódosítási jog tisztességtelenségéről szóló 2/2012. (XII.10.) PK vélemény 6. pontjában felsorolt elveknek (egyértelmű és érthető megfogalmazás elve; tételes meghatározás elve; objektivitás elve; ténylegesség és arányosság elve; átláthatóság elve; felmondhatóság elve; szimmetria elve).

Ezen elvek alapján az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségét szabályozó szerződéses rendelkezések akkor nem tisztességtelenek, ha azok a fogyasztó számára világosan és érthetően meghatározzák, hogy a hivatkozott PK véleménynek megfelelő ok-listában megjelölt körülmények változásai milyen módon és mértékben hatnak ki a fogyasztó fizetési kötelezettségére; egyben pedig lehetővé teszik annak ellenőrizhetőségét, hogy az egyoldalú szerződésmódosításra a szerződéses rendelkezések betartásával az arányosság, a ténylegesség és a szimmetria elvének érvényre juttatása mellett került-e sor.

3. A folyósításkor a pénzügyi intézmény által meghatározott vételi, a törlesztésekkor pedig az eladási árfolyamok (különnemű árfolyamok) alkalmazása tisztességtelen, mert ezekkel szemben nem áll a fogyasztónak közvetlenül nyújtott szolgáltatás, így az számára indokolatlan költséget jelent.. E rendelkezések azért is tisztességtelenek, mert alkalmazásuk gazdasági indoka a fogyasztó számára nem világos, nem érthető, nem átlátható. A deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződésekben szereplő vételi és eladási árfolyamok, mint átszámítási árfolyamok helyett az Magyar Nemzeti Bank hivatalos deviza árfolyama válik a szerződés részévé a Ptk. 231. § (2) bekezdésében meghatározott diszpozitív törvényi rendelkezésre tekintettel, mindaddig, amíg kógens törvényi rendelkezés nem lépett azok helyébe.

A Kúria az EBH.2013.G.10. számon közzétett határozat elvi bírósági határozatként való fenntartását megszünteti.

Budapest, 2014. június 16.

A Kúria Sajtótitkársága

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Per, ember, ügy – Eset és human zóna!

Pereskedés, vita, emberi ügyek - Eset és human zóna!

Tájékoztatás nem teljes körű! Részletes tájékoztatás a személyes első konzultáció alkalmain!

Perrel, vitával jelentkezés: 06-302-164-102 (10-18h)

Nézettség

  • Blog nézettsége: 45744

EMBER ÉS ESET – SZAKÍRÓ VEZETŐ GONDOLATAI

Részletes tájékoztatás személyesen!

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!