Több mediátor, több vitarendezés – minőségbiztosítás a mediációban Magyarországon
2014 július 12. | Szerző: TEAM TIME Magyarország |
Örvendetes hír, hogy a mediáció szakmai területe rengeteg erőfeszítésünkkel (mediátorok, szakértők, szakírók stb.) megfrissül.
Sorra jelennek meg a valóban piaci alapú mediációra képző oktatók és tanfolyamok.
Másfelől egyre többen nyitnak ki mediátor irodát vidéki városokban, felvállalva a piaci nehézségeket és piactorzító törekvésekkel szemben a tisztességes munkát.
Mára a jogszabályok megalkotásán a sor, hogy megfelelő teret adjon a kötelező mediációnak szinte minden ügycsoportban a családjog, kártérítés és más területeken.
Már a mediáció jogvitarendezés területe bevezetését követő (2003) években kialakultak ügyfél és mediátor szakmai és társadalmi szervezetek, amelyek nemzetközi piaci tendenciák mellett a hazai mediáció gyakorlatát figyelemmel követték, jogalkotási javaslatokkal éltek a megfelelő időben.
Új Ptk hatásai – jobb a vitarendezés, mint a per
Magyarországon külön piaci alapú mediációs munkacsoport működik a Magyarországi Állampolgári Jogvédő Központban, míg a nonprofit mediáció gyakorlatát a VOÉSZ társadalmi szervezet folyamatosan követi megalakulása óta az eljárásokban érintettek utólagos bevonásával.
Magyarországon a mediációban minőségbiztosítás ma jól biztosított, a jogszabályi környezet ezen területen kiváló.
A mediáció területén a VOÉSZ alapszabályának megfelelően piaci kontroll társadalmi tevékenységet is folytat, illetve a panaszok kiértékelését is elvégzi.
Mediáció területén jogalkotásban számos konkrét javaslat érkezett már az új Ptk. kialakításakor a parlamenti bizottságokhoz a fent említett szervezet közreműködésével.
Mind az ügyfeleknek, mind a bíróságoknak, mind a gazdasági szereplőknek, mind a válásban résztvevőknek előnyös a több piaci alapú mediátor működése, a vitarendezés ezen jogi alternatívája.
Kommentek